Стандарти сучасної вентиляції або що таке культура турботи про чисте повітря

- Технології та виробництво
Два роки пандемії по всій планеті змусили переглянути перелік санітарних заходів та надавати більше уваги провітрюванню приміщень. Можна сказати, що сьогодні, як ніколи актуальний і необхідний розумний підхід до проектування приміщень, так завана культура турботи про чисте повітря, яка гарантує хорошу вентиляцію, але це стосується лише новобудов.
А більшість будівель ― це старі конструкції, розміщені зазвичай у центральних районах міст. Багато з них мають історичну та архітектурну цінність. Частину становить житловий фонд, але не завжди. Найчастіше саме в таких спорудах, яким десятки або й сотні років, розташовуються освітні центри, торговельні приміщення, офіси, розважальні заклади, медичні установи. У таких приміщеннях дуже висока відвідуваність, отже, єдиний правильний вихід ―підвищити ефективність за рахунок удосконалення системи вентиляції.
Важливо знати, що якість повітря в кожному приміщенні повністю залежить від вентиляції, яка базується на розрахунках і реальних даних. Правильні розрахунки, зроблені висококваліфікованими спеціалістами, — гарантія ефективного повітрообміну в приміщенні та енергозбереження системи вентиляції.
Чи достатньо провітрювань?
Вентиляція внутрішніх приміщень не є примхою чи вимогою стійкої сертифікації. Це нова культура, що формується у світі, і ми всі повинні прийняти її після пандемії задля здоров’я відвідувачів і працівників. Щоб природна система вентиляції була ефективною, потрібно правильно розрахувати розмір і тип вікон. Тоді провітрювання забезпечуватиме комфортний та здоровий мікроклімат.
Отже, замість того, щоб акцентувати увагу на кількості провітрювань, набагато ефективніше проаналізувати та переконатися, що ці приміщення з точки зору якості вентиляції відповідають міжнародним стандартам, і ризик зараження в них мінімальний.
Які стандарти визначають параметри вентиляції
Ми вже писали про типи вентиляції, природну, так і механічну, з вентиляційним обладнанням, і, зрештою, кожне приміщення може мати будь-який тип із цих двох або комбінацію обох. Потрібно бути впевненим, що вони відповідають необхідним параметрам, які є показниками, що вентиляція досягає своєї мети: видаляє забруднення із приміщення та надходить приплив чистого повітря в приміщення.
Існують міжнародні рекомендації, які професіонали беруть за основу для розрахунків вентиляції. Можна орієнтуватися на ASHRAE — Американське товариство інженерів з опалення, охолодження та кондиціонування повітря — це американська професійна асоціація, яка вдосконалює проєктування та будівництво систем опалення, вентиляції, кондиціонування та охолодження, а також CIBSE, ISO тощо. Кожна з цих професійних організацій має стандарти чи вказівки щодо забезпечення належної вентиляції у внутрішніх приміщеннях.
Наприклад, стандарти ISO 17772-1 й ISO 17772-2 вказують на вимоги до параметрів якості повітря в приміщенні а також визначають ці параметри для проєктування систем будівлі та розрахунків енергетичної ефективності. Зокрема в ISO/TR 17772-2:2018 ви знайдете методи довгострокової оцінки внутрішнього середовища; критерії для вимірювань; параметри для моніторингу внутрішнього середовища в наявних будівлях.
Що стосується українських стандартів, то вони зазначені в документах:
БН В.2.5-67:2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування.
ДСТУ Б EN 15241:2015 Вентиляція будівель. Методи розрахунку енерговитрат при вентиляції та інфільтрації повітря у будівлях (EN 15241:2007 + EN 15241:2007/АС:2011, IDT).
ДСТУ Б EN 15242:2015 Вентиляція будівель. Розрахункові методи визначення витрат повітря на вентиляцію будівель з урахуванням інфільтрації (EN 15242:2007, IDТ).
ДСТУ Б EN 15243:2015 Вентиляція будівель. Розрахунок температури приміщень та методи визначення навантажень і енергопотреб для будівель з системами кондиціонування повітря (EN 15243:2007, IDТ).
Хто може провести діагностику вентиляції
Враховуючи, що кожна методологія базується на проведенні певних розрахунків, можна точно сказати, що тільки професіональний інженер здатен провести аналіз і діагностику приміщень та визначити, чи ефективно працює вентиляція.. Після діагностики спеціаліст може надати відповідну документацією, де у висновку вказати, чи відповідає сучасним стандартам приміщення з точки зору вентиляції, а чи необхідно вжити заходів для покращення його вентиляції.
Якщо Ви обираєте вентиляційну систему для свого будинку, квартири, офісу, школи, будь-якого громадського закладу чи комерційного приміщення, завжди можете розраховувати на нас. Наші інженери зроблять правильні розрахунки згідно з міжнародними стандартами та українськими нормами, підіберуть вентиляційну систему, яка буде ідеально працювати у приміщенні, забезпечуючи доступ чистого повітря та підтримуючи здоровий мікроклімат.
Щоб отримати консультацію, зверніться за номером +38 067 442 87 80 або напишіть на імейл: info@solerpalau.org.ua